Historia Parafii Św. Wojciecha. A.D. 2000.

Msza Święta o północy

Na rozpoczęcie roku 2000 odprawiona została o północy uroczysta Msza Święta. Liturgii przewodniczył ksiądz proboszcz Józef Borkowski. Msza Święta o północy w Nowy Rok była odprawiona w naszej parafii po raz pierwszy. Sprawowana była według specjalnego formularza mszalnego przewidzianego na inaugurację Roku Jubileuszowego.

Wizyta misjonarza

W niedzielę wielkiego postu gościliśmy w naszej parafii księdza misjonarza ojca Dariusza Stępińskiego, który od dziesięciu lat przebywa w Afryce. Będąc w kraju na urlopie odwiedza on różne parafie i opowiada o pracy misjonarzy. Ksiądz misjonarz spotkał się również z wiernymi w godzinach popołudniowych. Na spotkanie to przybyło bardzo liczna grupa parafian. Misjonarz opowiadał o życiu mieszkańców Afryki o ich zwyczajach oraz różnych ciekawych sytuacjach, które spotkały go w pracy misyjnej.

Wielki post i Wielkanoc

W środę popielcową od posypania głów popiołów rozpoczęliśmy czas przygotowania paschalnego. W czasie wielkiego postu odprawione były nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Podczas oczekiwania na dzień Zmartwychwstania Pańskiego odbywały się rekolekcje dla dzieci młodzieży i dorosłych. Rekolekcje Wielkopostne głosił ksiądz Mariusz Witczak z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. W wielką sobotę podczas święcenia pokarmów zbieraliśmy datki i artykuły żywnościowe dla potrzebujących, którzy korzystają z między parafialnej stołówki dla biednych. Po świętach Wielkanocnych była odprawiana nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Odpust parafialny

Ponieważ 23 kwietnia wypadała Niedziela Wielkanocna odpust parafialny zgodnie z kalendarzem liturgicznym obchodzony był 1 maja. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Aleksander Stankiewicz proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski. Homilie odpustową wygłosił ksiądz Roman Raczak.

Pielgrzymka do katedry

W Roku jubileuszowym odbywały się pielgrzymki parafialne do kościołów odpustowych wyznaczonych w każdej diecezji. Wierni z naszej parafii uczestniczyli w pielgrzymce do legnickiej katedry. 13 maja 2000 roku ze sztandarami udaliśmy się pod kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Z wiernymi tej parafii oraz wierni w parafii w Legnickim Polu przyszliśmy ulicami miasta w stronę legnickiej katedry.

W katedrze odmówiono różaniec święty rozważając jego tajemnice. Odprawiona została Msza Święta nastąpił również akt oddania się Sercu Jezusowemu. Liturgii przewodniczył ksiądz infułat Władysław Bochnak proboszcz parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Pielgrzymka do Lichenia

Dnia 19 i 20 maja odbyła się pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Licheniu. W pielgrzymce uczestniczyli nasi parafianie i wierni z parafii Matki Bożej Królowej Polski. Wyjazd do Lichenia nastąpił o godzinie 5:30. O godzinie 17:00 odprawiona została Msza Święta zbiorowa w intencji pielgrzymów ich rodzin oraz o zdrowie i pomyślność dla naszego proboszcza księdza Józefa Borowskiego.

Trzecia rocznica pobytu Jana Pawła II w Legnicy

2 czerwca 2000 roku o godzinie 18:00 została odprawiona Msza Święta w miejscu budującego się kościoła, w której uczestniczyli proboszczowie kilku legnickich parafii, przedstawiciele władz i wierni. Wszystkich zebranych powitał proboszcz naszej parafii ksiądz kanonik Józef Borowski. Liturgii Mszy Świętej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak.

W wygłoszonej homilii ksiądz biskup mówił o wdzięczności Panu Bogu za przyjście na świat naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ksiądz biskup poświęcił tablice upamiętniającą rok wielkiego jubileuszu oraz szaty kanoniczne. 25 maja ksiądz proboszcz otrzymał tytuł kanonika z rąk biskupa legnickiego. Na zakończenie mszy świętej ksiądz biskup udzieli błogosławieństwa wszystkim zebranym.

Msza prymicyjna

11 czerwca 200 gościliśmy księdza prymicjanta Sebastiana Nawrockiego z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Razem z obecną parafia Matki Bożej Królowej Polski stanowliśmy jedną wspólnotę parafialną ksiądz proboszcz zaprosił księdza neoprezbitera Sebastian Nawrockiego do odprawiania Mszy Świętej w naszej kaplicy. Podczas mszy ksiądz prymicjant wygłosił kazanie. Na zakończenie udzielił wszystkim zebranym specjalnego błogosławieństwa.

Uroczystość Bożego Ciała

Święto Bożego ciała wypadało 22 czerwca. Uroczystość organizowana była wspólnie z parafią świętych Joachima i Anny oraz parafia wojskową świętego Łukasza. Msza Święta o godzinie 16:00 odprawiona została w naszej parafii w miejscu wznoszenia kościoła. Następnie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, które przygotowane zostały przez parafian. Zakończenie procesji nastąpiło w parafii świętych Joachima i Anny.

Uroczystości w Miednoje.

2 września 2000 roku odbyło się w Miednoje uroczyste otwarcie i poświęcenie polskiego cmentarza wojskowego. Parafianin Pan Mieczysław Dylewicz, którego ojciec również spoczywa w dołach śmierci w Miednoje udał się tam pociągiem specjalnym, którym wyjechał z Warszawy z gośćmi zaproszonymi przez rząd R.P. W czwartek 31 sierpnia 2000 roku w Twerze wszyscy przesiedli się do podstawionych autobusów, które przewiozły ich do Miednoje.

Uroczystości rozpoczęły się mszą polową, odprawili ją kapłani różnych wyznań. następnie nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie cmentarza. Cmentarz w Miednoje powstał dzięki stowarzyszeniu "Rodzina Policyjna 1939 r" ze składek stowarzyszenia i cegiełek.

Adwent i Boże Narodzenie.

Adwent rozpoczął się 3 grudnia 2000 r. Roraty odprawiane były o godzinie 18:00. 6 grudnia po Mszy roratniej dzieci spotkały się z Mikołajem. Czwartek 21 grudnia był dniem skupienia w naszej parafii. Odprawione zostały dwie Msze Święte o godzinie 9:00 i 18:00. Naukę adwentową głosił ksiądz Krzysztof Kowalczyk z Małuszowa.

Czwarta niedziela adwentu była dniem szczególnym, ponieważ była to również Wigilia. W intencji parafian odprawione zostały dwie pasterki o godzinie 22:00 i 24:00.

Pomnik rośnie

Prace na budowie świątyni posuwały się systematycznie do przodu przez cały rok. Wzniesiono mury od strony północnej, wschodniej i południowej oraz zakończono budowę ścian szczytowych na plebanii. Najwięcej czasu poświecono na zbrojenie i wylewanie stropów oraz wykonanie dachu nad plebanią i kościołem. W okresie letnim pięciokrotnie pomalowano krzyż. pod koniec roku założono na piętrze plebani okna oraz zamontowano żaluzje przeciwwłamaniowe. Rozpoczęto też stawianie ścianek działowych na plebanii.
Przez cały rok w pracach budowlanych uczestniczyła grupa około 20 osób.

Anno Domini 2000
Ad perpetuam rei memoriam